Заміна контакторів на тріакі
Одна з реальних ситуацій на виробництві: є обладнання, в складі якого працюють електронагрівачі (ТЕНи), разом 5 зон нагрівання. Технологічний процес вимагає точного підтримування температури, тому для її підтримування використовуються ПІД-регулятори, виконуючий пристрій — контактор (ПМ). Проблема полягає в наступному: частота спрацювання ПМ в середньому кожні 5 секунд. Безпечний рівень безпечності для контактора LC1D25P7 виробника SCHNEIDER складає 1369863 циклів спрацювання з номінальним навантаженням, тобто приблизно 1,4 млн спрацювань (дані з технічних характеристик контактора). Підрахуємо скільки часу буде працювати цей контактор: 3600/5 = 720 спрацювань на годину; 720*24=17280 спрацювань на добу. 1400000/17280=81 доба. Навіть якщо припустити подвійну кількість гарантованих спрацювань, для забезпечення надійної роботи обладнання контактори треба міняти щонайменше раз на півроку зі всіма наслідками, що випливають: простоює технологічне обладнання, задіяний технічний персонал, витрати на придбання комплектуючих.
Була запропанована та виконана пропозиція заміни ПМ на тріакі. Результат: обладнання працює вже третій рік без заміни силових ключів.
Переваги:
Обладнання може працювати роками без заміни силових ключів;
Універсальність: можливість використання ПІД-регуляторів як з релейним (додається додатковий блок живлення) так і з SSR виходом;
Недоліки:
Певні витрати на переобладнання;
Ймовірність виходу з ладу при КЗ. Цього недоліку можна позбавитись, якщо внести додаткові зміни в схему, але практика показує, що дешевше замінити тріак, до того ж це значно дешевше, ніж замінити контактор.